Co je nového
Pár slov o nás
Zvířátka k prodeji, nebo k darování
Minikozičky
Miniovečky
Minipony
Koně
Miniprasatka

Papoušci
Sovy
Savci
Naši Teddy králíčci
Pavo cristatus
Naše morčátka
Naši pesani a kámoši našich pesanů
Naši pštrosi Nandu pampoví v bílé formě
Naše kočičky
Fotečky toho, co se jinam nevešlo
Kontakt
Najdete nás na
Zpět na úvodní stranu

Novinky

Archiv novinek 03/2006 - 03/2012
Archiv novinek 03/2012 - 08/2014
Archiv novinek 08/2014 - 08/2020
13.3.2024
Moc děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se u nás v září 2023 zúčastnili dobrovolnické akce. Také děkujeme kooperačnímu uskupení neziskových organizací KOUS Vysočina za zprostředkování party těchto šikovných, milých a pracovitých lidiček, kteří nám i zvířátkům velmi pomohli. Dobrovolnictví je nezištná, dobrovolná a neplacená pomoc druhým. Jsme za ni velmi vděční, byla to skvělá akce a už se moc těšíme na další společné setkání
8.2.2024
Po dlouhé několikaleté odmlce jsem opět oživila chov teddy králíčků, podle původního německého standardu. Na nabídku teddy, kteří jsou vhodní díky své povaze k malým dětem najdete ZDE - klikněte sem

Máme také k dispozici selátka zakrslých miniprasátek, která šlechtíme od roku 2010, pokud sháníte kvalitní selátko, které není křížencem, podívejte se na tuto stránku , pravidelně ji aktualizuji.
Také začínáme přijímat závazné rezervace na kuřata bílého nandu pampového pro sezónu 2024, bližší informace ZDE - klikněte sem

Nová štěňátka Biewer Yorkshire Terriera jsou na světě, asi za 2 týdny bude možno závazně rezervovat, informace se objeví v prodeji štěňátek, stejně jako první fotografie. Každé prodané mládě je pro nás nesmírně důležité, protože to pomáhá k získání potřebných financí na krmiva. Potřebovali bychom získat finance i na mechanizaci, protože je to velmi těžká práce, dělat vše rukama, a se zvyšujícím se věkem, je to čím dál těžší. Ale jsme rádi, že dáme dohromady alespoň peníze na krmiva, veterinu a opravy zázemí pro zvířátka, které časem chátrá, to je v první řadě. Moc děkujeme přispěvatelům do veřejné sbírky, že na nás a zvířátka myslí a že nám pomáhají. Ne v každém měsíci se nám podaří získat dostatek financí prodejem odchovů a tak jsme vděční i za stokoruny.
Co se týče činností spolku, zahajujeme druhé pololetí našeho chovatelského kroužku, kdo by měl zájem se přidat, informace a přihlášku najdete zde na stránce - klikněte. Pár volných míst ještě máme. V zimě se chodíme zahřívat do klubovny, kde si i vaříme teplý čaj, nikdo se nemusí bát, že v zimních měsících by jeho dítko venku trpělo zimou. Za chvíli se začnou rodit jarní mláďata a tak to bude všechno zase veselejší :)

V lednu jsme se také konečně dostali do lesa, kde jsme v předchozích letech postupně s dětmi vysazovali nové stromečky. Zjistili jsme, že máme částečně pokácenou oplocenku. Takže jsme honem rychle vyháněli zvěř a ošetřovali sazenice proti okusu a vše opravovali. Naštěstí jsme na to přišli včas a poškození nebylo tak rozsáhlé. Vzhledem k tomu, že les budujeme přirozený, rozmanitý a dlouhověký, vysazujeme vše postupně, samozřejmě také s ohledem na finance. Pokud byste chtěli podpořit naši činnost a obnovu lesů o které pečujeme, budeme rádi, pokud nám přispějete na účet naší veřejné sbírky. Budeme moct koupit více sazenic. Samozřejmě, že na výsadbu existují dotace, ovšem podmínky pro jejich získání neumožňují vytvořit les rozmanitý, vícedruhový, odolný a přirozený. Každé stanoviště má jiné půdní podmínky, v předchozích letech bylo velké sucho a tak jsme museli polovinu sazenic osázet znovu. Ale je radost vidět, jak nové stromečky, které vydržely rostou a na holině vzniká nový les. Vícedruhové zastoupení zaručuje, že i při zasažení části stromů nějakým škůdcem, zůstane v lese dostatečné množství dalších zdravých stromů.
Máme sice pořád plné ruce práce, ale děláme to, co je potřebné pro zvířátka i přírodu, aby ten svět kolem nás byl krásnější. A aby se nám v něm lépe žilo.

23.8.2023
Po dlouhé odmlce pár novinek. Na stránce O nás najdete výsledky hospodaření našeho spolku za rok 2022. Jak jsme to zvládli bez jediné koruny dotací, nebo příspěvků do veřejné sbírky, si tam můžete pročíst. Výroční zpráva bude později. Letos máme za sebou TAKÉ 11. ročník Výpravy na raftech s piráty, kterou náš spolek každoročně organizuje. Je to týdenní sportovní výprava s ubytováním v chatičkách a bohatým programem při sjíždění Vltavy. Jako každý rok to bylo super a už se těšíme na 12. ročník. Pokud byste se chtěli také zúčastnit v srpnu 2024, nebo získat nějaké informace, napište na dvornizookoutek@seznam.cz a uveďte prosím své telefonní číslo.

Sháníme také brigádníky, ideálně s praxí u zvířat, na krátkodobé brigády (krmení zvířat, venčení psů, nebo na kydání hlubokých podestýlek)- pokud vás to zajímá, ozvěte se. Hledáme také případné zájemce o týdenní dozor a krmení zvířat během naší další výpravy v srpnu roku 2024. Ideální pro pár, nebo studenty, příp. osoby, které zde mohou pobývat nepřetržtě celý týden ve dne i v noci. Bližší info opět na mailu výše uvedeném. Pokud někdo potřebuje praxi u zvířat, není problém domluvíme se na mentoringu buď za příspěvek na zvířata, nebo formou výměny za dobrovolnickou práci, případně účasti na chovatelském kroužku v pozici praktikantů.

Ve školním roce 2023/2024 bude opět probíhat chovatelský - environmentální kroužek, přijímáme přihlášky pro děti 7-15 let. Informace ke kroužku a přihlášku najdete na této stránce Začínáme v neděli 24.9.2023 v 10,00 hod a už se na vás moc těším.

Letos přes léto mi volalo mnoho zájemců o prohlídku, bohužel z mnoha důvodů (zlomená noha před prázdninami, buzerace z úřadů, oprava střechy stodoly, kapacitní důvody, náročná péče o odchovy a fundraising, příprava a realizace akce na Vltavě atd.), toto vše nám nedovolilo uskutečnění ani krátkých prohlídek. Dobrovolníci jezdí 2x za rok na pár hodin, brigádníci se nehrnou a sami jen tak tak stíháme své povinnosti, natož abychom ještě vyhradili čas prohlídkám. Asi nikdo, kdo tu nepomáhal nepochopí, kolik práce a péče dají zvířata a zajištění všech jejich potřeb. Kdy akutní péče vyžaduje 100% našeho času ve dne i v noci. Prohlídky nám polykaly čas na odpočinek a přinášely asi jen 5% ročních příjmů na krmiva, takže z naší strany se i při placené komentované prohlídce jednalo o dobrovolnictví, na které teď bohužel nemáme čas ani peníze. Navíc jsme byli místním stavebním úřadem vyzváni k uvedení činností do souladu s územním plánem a to na základě podnětu od jednoho místního pomatence, který územní plán na rozdíl od nás sám porušuje a jen odvádí pozornost. Takže vyjasnění této záležitosti, kdy nám hrozily pokuty ani nevím za co, nás stálo hodně peněz a sil a vůbec chuti cokoliv tvořit. Zvířata musíme nakrmit a zvýšené náklady nás donutily rozšířit počet hodin v zaměstnáních mimo spolek. Takže to je jen ve zkratce.

Jinak co se týče našich zvířátek, dělají nám radost, co se týče přírody, dělá nám starost sucho. Proto sázíme a sázíme a snažíme se zadržet vodu jak to jde. Také je u nás na dvoře o pár stupňů nižší teplota, než kdybychom tu měli betonové království. Už ani nepočítám ty stovky, možná tisíce stromů a keřů, které jsme vysázeli ať už tady, nebo v našich lesích. Ještě je před námi hodně práce.

29.11.2022
VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2021 je na světě a najdete ji na stránce O nás
Vzhledem k tomu, že je to první Výroční zpráva od doby založení spolku, obsahuje i pohled do historie, a to od doby založení spolku (původně občanského sdružení) v roce 2013, až do roku 2020.
Pravěké zprávy uvedené v Novinkách na těchto stránkách (které se datují od roku 2006, kdy byly stránky ještě výhradně soukromé a chovatelské), najdete v archivech nahoře.
30.09.2022
Tak máme za sebou jubilejní 10. ročník raftingu na Vltavě, který každoročně pořádáme, letos se ho zúčastnilo 40 osob z celé ČR. Počasí nám přálo a k výletům na hrad Rožmberk a sjezdu z hory Kleť do Českého Krumlova, jsme letos přidali i návštěvu Grafitového dolu v Českém Krumlově. Moc děkuji brigádnicím za skvělou péči o naše zvířátka během našeho pobytu na Vltavě.

Byly chuděrky trochu vyděšené, protože po našem odjezdu se v sousedství konala opět hlučná karaoke párty, a to jen 5m od našich sov a zvířat vyžadujících zvláštní péči. Vedle řvali jako paviáni do dvou do rána a měli štěstí, že jsem nebyla doma. Je vidět, že ani pokuty za rušení nočního klidu, je od takového jednání neodradí. Hlukem, překračujícím práh bolestivosti zejména u sov, které mají 50x citlivější sluch než lidé, se dopustili týrání zvířat. Bezohlednost a trapné pokusy o nadřazenost, pořád dokolečka dokola už od roku 2014/2015.

Začátkem září jsme tu měli milé pomocnice, byly to dobrovolnice z ČEZu Kolín, které nám díky Zapojimse.cz (národní platforma firemního dobrovolnictví), přijely na jeden den pomáhat. Chtěla bych jim moc poděkovat, protože jsme díky jejich pomoci s natíráním oplocení dokončili rekonstrukci výběhu miniprasátek a moc nám pomohla i pomoc s úklidem výběhu oslíků a voliéry uvnitř hospodářské části. Měli jsme totiž obrovské problémy od poloviny června až do konce prázdnin. Po našem napadení a mém oloupení o mobil nedaleko mého domu, při kterém byl můj syn málem uškrcen, když se mi snažil pomoct, mu zlomili ruku, měl ji 6 týdnů v sádře. Já jsem byla pohmožděná, podrápaná a bolelo mne rameno. Měla jsem oteklé a bolavé obě ruce od toho, jak mi pachatel bránil v tom, vzít si mobil zpět. Svůj mobil už jsem neviděla. Když vám odpadne jeden a půl člověka, pokud je vás na těžkou každodenní práci u zvířat třeba deset, tak je to nepříjemné, ale dá se to zvládnout. Ale pokud vám odpadne jeden a půl člověka ve chvíli, kdy jste na to tři, to už je to katastrofa. Takže moc děkujeme za pomoc a zdravíme do Kolína
A prosím nedivte se nám, že jsme letos nebyli schopni přes prázdniny pořádat komentované prohlídky u zvířat. Byli jsme rádi, že jsme se o ně dokázali postarat, vše ostatní muselo stranou. Většina našich členů totiž bydlí ve velké vzdálenosti a jezdí pomáhat jen o víkendu jednou za tři týdny.

Po prázdninovém hostování v Šiklandu se nám vrátily naše chovné dospívající sviňky miniprasátek, které tam byly na výletě a pro potěšení návštěvníků. Dostali jsme za jejich půjčení volňásky na příští sezónu, takže vše proběhlo k oboustranné spokojenosti.

Na konci září jsme zahájili chovatelsko-environmentální kroužek pro děti. Přesunuli jsme ho ze čtvrtka na neděli 10-12,00 hod, protože v zimních měsících je brzy tma a zima. A většina zvířat chodí spát "se slepicemi" jakmile se začne stmívat, tak není dobré je rušit.

31.07.2022
.......................
15.05.2022
Koncem února jsme si dovezli ze ZOO Mikulov nádherného tříbarevného ročního hřebce oslíka. Bude dělat společnost našim třem oslinkám Zuzance, Fanynce a Heryčce. S jarem máme opět narozených spoustu jehňátek, selátek, narodila se i štěňátka, takže jaro v plném proudu. Zároveň s tím začínáme opět sázet stromky. S dětmi na kroužku jsme zasadili asi 40 semenáčů stříbrných smrčků. Jsou to sice semenáče stříbrných smrků, ale mají různé odstíny zelené, takže na první pohled neznalý člověk ani nepozná, že to má něco společného se stříbrným smrkem. Po kůrovcové kalamitě jsem po nich sáhla proto, že jsou odolnější než klasické smrky, netrpí na kůrovce a mšice. Mšice zlikvidují i mladé smrky, je to hrozné. Jsem milovník smrkového lesa a ve svém okolí už žádný smrkový les nemám. V zimě, když opadne listí, není tu téměř nic zeleného. Já pocházím z Beskyd, tam je to samý strom, takže se zelení ráda obklopuji, lépe se mi i dýchá.

Postupně stříháme ovečky a učíme se, jak se postarat o zvířátka. Občas se stane, že je potřeba pomoct nějakému novorozenému drobečkovi. U minioveček se rodí jehňátka tak maličká, že musíme pořád hlídat, aby jehňátka, která jsou po narození menší než slepice, někam nezapadla.

Jinak klubovna slouží skvěle, i v mrazech, když se hodinku před kroužkem zatopí, máme tam krásné teploučko a pohodlný gauč na sezení, tak se můžeme chodit ohřívat a odpočinout si. Většinou té chvíle využívám a učím děti teorii. Nejen co se týče veterinárního ošetření a péče o zvířata, ale dělím se i o vlastní zkušenosti z péče o přírodu a životní prostředí. Díky celoživotnímu vzdělávání a získaným zkušenostem z praxe, mohu dětem předat i to, co v žádné knize nenajdou.

Na konci března jsem našla u želv vroubených v zimovišti postupně 3 vejce. Po pár dnech v líhni jsem zjistila, že jsou neoplozená. Samci jsou asi ještě moc mladí. Tak uvidíme příští rok, toto byla první vlaštovka. Našla jsem také konečně granule pro želvy, po kterých se mohou doslova umlátit. Je zajímavé, jak jsou želvy vybíravé. Většinou si z kompletní směsi, která obsahovala dva druhy granulek, vybíraly pouze jeden z nich a zbytku si nevšímaly. Tento kyblíček s granulkami, který jsem objevila, obsahuje právě jen ten druh, který preferují. Samozřejmě dostávají i římský salát a rozkrojená jablka, milují papeliškové listy a plevel, kterému se lidově říká "žabinec".

Nakoupili jsme také spoustu mrazu odolných bambusů dorůstajících několika metrů výšky. Protože kromě toho, že jsou zelené i v zimě, mají jednu důležitou funkci díky své výšce a celoročnímu olistění. Odstíní náš pozemek od věčného hluku ze sousedství. Neustále se vedle opravují nákladní automobily, hluk z velkého kompresoru jde ze stodoly velkými otvory ve štítu přímo do výběhu klokanů a nandu pampových. Hluk rázového utahováku připomínající zvuk samopalu, bagrování a neustálé přemisťování zeminy sem a tam a tam a sem, mlácení lžící bagru do země, pojíždění těsně kolem zdi a zvedání lžíce bagru do výšky nad 3m vysokou zeď, aby se zvířata plašila, to už je schválnost. Mlácení do plechové korby náklaďáků a do všelijakých lesovozů, drápání lžící bagru po plechové korbě, ale i opakované hlučné karaoke párty 5m od společné hranice zejména v letních měsících, to už je na nás opravdu moc. Nejsme na to zvědaví. Už 2x se stalo, že do dvou dnů po nějakém extrémním hluku potratily (zmetaly) osličky, bylo to srdcervoucí. Když v těsném sousedství sov kvílí opilci do repráku jako mrouskající kočky a duc duc se nese celým dvorem i domem, říkáme si, jestli jsou ti lidé vedle nás normální. Po přivolání policie na rušení nočního klidu tito bezohlední lidé vyhrožují policii právníky a pokračují v tom samém, jako by se nic nedělo, to nás neskutečně rozčiluje. Pokud se chtějí bavit, ať jdou jinam. Pokud chtějí opravovat náklaďáky a v obytné zóně dělat bordel, ať jdou jinam. Nedaleko je průmyslová zóna, mohou si tam pronajmout pozemek a dělat tam kravál jak se jim zlíbí. Je to pro nás i pro zvířata obrovsky stresující. Navíc při hranici vyrůstá černá stavba i přes náš zjevný nesouhlas, z toho si také nic nedělají. Tak doufám, že bambusy rychle porostou a udělají zelenou stěnu. Máme dvě samičky klokana s mláďátky v kapse a toto je velmi stresuje, za chvíli budou mít nandu pampoví sezónu a máme objednávky na kuřata, potřebují klid. O sovách a zvířatech vyžadujících zvláštní péči ani nemluvím. Snad si potom díky zelené stěně nebudeme připadat jako někde v průmyslové zóně, nebo na koncertě. Žalobu podanou na soudu ohledně imisí přiváděných v míře nepřiměřené na náš pozemek, totiž v sousedství ignorují. A takový tu byl kdysi krásný klid a pohoda.

20.02.2022
Nejdříve bych chtěla poděkovat paní Popelkové a jejím kolegyním za velké množství vyřazených, ale stále krásných a potřebných dek a koberečků na vybavení naší klubovny a pro zvířátka. Také byla koncem roku 2021 pro naše zvířátka uspořádána sbírka formou dražby kamínků na facebooku. V tak velkou částku na účet veřejné sbírky jsme ani nedoufali. Vybralo se více než 25 tisíc Kč a společně s penězi z příspěvků na Darujme.cz jsme dosáhli částky na sbírkovém účtu ve výši 30 tisíc Kč. Konečně jsme mohli pořídit místo rozpadlých vrat do stodoly, kde mají zázemí miniponíci, oslíci a minikozičky, lamelovou clonu. Je to totiž velmi drahá záležitost a nebylo v našich finančních možnostech ji pořídit. Byla zakoupena a instalována do otevřeného prostoru místo bývalých vrat, která se úplně rozpadla již v roce 2012. Díky uzavření otvoru tranparentními (průhlednými) lamelovými clonami, které jsou těžké, mohou zvířátka procházet dovnitř do stodoly i ven do výběhů bez problémů a lamely se za nimi ihned zavřou. Ve stodole je tak tepleji a nefouká tam. Zároveň tam je dostatek světla. Ze zbylých peněz jsme zakoupili strojek na stříhání ovcí, který jsme nutně potřebovali pro naše miniovečky a také výhřevný panel do boudy kočiček, které se tak mají kam schovat a ohřát se. Zakoupili jsme také další infralampy pro ohřev prostoru, kde jsou zazimovány želvičky a agapornisové, nebo do chlívečku, kde je miniprasnička se selátky a jejich původní lampy již byly na hranici životnosti. Přikoupili jsme také pár náhradních žárovek. MOC VŠEM DĚKUJEME ZA VÝRAZNOU POMOC!!!
Proběhla u nás kontrola využití prostředků z Veřejné sbírky úředníky z Krajského úřadu Kraje Vysočina a vše jsme měli v pořádku a v souladu s účely Veřejné sbírky.
21.12.2021
Tak jsem se trochu začala dávat dohromady. Strávila jsem od 16.10.2021 nejdříve 10 dní v posteli, a ve chvíli, kdy už jsem nemohla dýchat a neudržela jsem se na nohou, jsem byla hospitalizována v nemocnici s covidovým zápalem plic. Tam jsem si pobyla 8 dní. Jako astmatik mám problémy s dýcháním a ještě do toho Covid. Stále ještě nedokážu říct větu na jedno nadechnutí. Jsem moc vděčná příteli a dětem za péči o zvířata a domácnost.
18.10.2021
FIRMA NÁM DAROVALA STAN!!!
Dostali jsme rychlerozkládací stan od firmy EXPODŮM, takže máme konečně zázemí, které jsme potřebovali pro externí aktivity našeho spolku. Tento stan budeme využívat na ochranu proti slunci a dešti při akcích, které pořádáme a bude tvořit zázemí pro nás, děti i zakrslá zvířátka, která slouží k animoterapeutickým účelům. Stan budeme také využívat jako promo stan při prezentacích našeho spolku, spojených s prodejem předmětů pro naši Veřejnou sbírku. Firma EXPODŮM je známým a spolehlivým prodejcem rychlerozkládacích stanů, má velký výběr modelů a širokou nabídku náhradních dílů k těmto stanům, rychlý a kvalitní přístup k zákazníkům. Zároveň oceňujeme její přístup k neziskovým organizacím, které podporuje tím, že jim věnuje zdarma rychlerozkládací stany, potřebné jako zázemí k jejich činnostem při venkovních akcích.
Velmi děkujeme a vážíme si její pomoci
29.8.2021

NABÍZÍME DĚTEM 7-15 LET CHOVATELSKÝ A ENVIRONMENTÁLNÍ KROUŽEK KLIKNĚTE SEM

Jinak i když jsme letos vynechali komentované prohlídky, nenechali jsme si ujít pořádání každoroční akce, kterou jsme úspěšně přežili a odnesli si spoustu krásných zážitků z letošního již devátého ročníku "Vltavy s piráty" a těšíme se na další ročník této super akce pro veřejnost. Kdo má zájem jet s námi příští rok v srpnu na Vltavu na 6 dní, ozvěte se mi na mail dvornizookoutek@seznam.cz. Spíme v chatách pro 4 osoby a sjíždíme Vltavu na raftech a podnikáme i sportovní a naučné výlety. Vhodné pro jednotlivce i rodiny, nebo kamarády, věkově neomezeno. Každoročně je věkové rozmezí účastníků 70 let.

Stále sháníme aktivní dobrovolníky a brigádníky na výpomoc.

19.06.2021
Nabízíme brigádu, kydání hlubokých podestýlek, práce v úkolu 100,- Kč / 1m3 naloženého hnoje. Možné i jen na dvě hodiny denně.

Na prodej jsou odchovy, aktuální nabídku najdete ve složce Na prodej vlevo.

Bohuželjsme nesehnali dostatek financí ve veřejné sbírce, a proto to zatím vypadá, že se letos nebudou konat komentované prohlídky, spolek se bude věnovat pouze ostatním spolkovým činnostem dle svých stanov a péči o zvířata, les a připravovat akci Vltava, kterou letos pořádáme pro 26 osob. Pokud má někdo chuť pomoct jako dobrovolník s těžšími pracemi, budeme rádi pokud se ozve, velmi by nám to pomohlo. Pokud by chtěl někdo na komentovanou prohlídku, za naložení dvou vleček hnoje z hlubokých podestýlek ji bude mít zadarmo. Bohužel peníze za prohlídky nám nejsou k ničemu, když nám nikdo nepomůže s prací, já mám po napadení chromou pravou ruku, tak už nezastanu tolik práce a místo komentovaným prohlídkám se musím věnovat práci, která mi mnohem déle trvá, než když jsem měla ruku zdravou. Nepomohly ani 2 operace. Péče o zvířata se ošidit nesmí, ani o mláďata. Navíc po zabití klokana jsme koupili nového a opět nás to stálo další finance,od začátku sbírky 9.5.2021 přišlo na vyhrazený sbírkový účet 3900,- Kč, portál si za zprostředkování nechává 2% z daru, ale můžete přispívat rovnou na konto veřejné sbírky 3331112000/2010, kontroluje nás Krajský úřad Jihlava. Pokud nepočítáme svou práci a počítáme jen krmiva, pohonné hmoty na jejich dovoz, veterinu, pitvu a nákup nového klokana za toho, co nám zabili, dostaneme se na částku cca 53000,- Kč jen za toto období od 9.5.2021, a ještě nemáme splacené dluhy za krmiva za zimu. Takže prioritou je pro nás zajištění financí prodejem odchovů, protože bez nich bychom byli bez peněz nutných k zajištění krmiv pro zvířata a veterinární péči úplně v háji. Bez pomoci nejsme schopni při jednom člověku, který tu přes den je, věnovat čas prohlídkám, je mi to líto, a je to škoda, ale rozdíl mezi zoo, což je příspěvková organizace a námi je ten, že nedostáváme žádné dotace a nemáme žádnou finanční podporu a vše si musíme při vší práci zajistit sami. Tak uvidíme.

17.5.2021
ZABILI NÁM KLOKANA RUDOKRKÉHO Klokču úderem do hlavy po velké hádce, která proběhla o den dříve, kvůli neskutečnému hluku, kterou tu opravami nakladačů (lesovozů) a jiných těžkých vozidel způsobuje jednatel sousední formy PAVKAR s.r.o. Po celé víkendy opravuje náklaďáky, řve tu kompresor, rázový utahovák, ozývají se rány, které lekají citlivá zvířata. Kdo dokáže zabít zvíře ze msty, je podle mne vyšinutý a zakomplexovaný ubožák, který by měl skončit ve vězení. Je to již minimálně desáté zvíře, které nám tu umřelo po cizím zásahu od založení této firmy v roce 2015, tři roky po našem nastěhování. A vždy přišel smrtící zásah pouze z pozemku jednatele této firmy. Abych nemusela vyjmenovávat, co jsme si tu za poslední roky zažili, až budu mít chvilku, dám sem album fotografií. A znovu vzkaz - myslíš si, že mne odsud vyženeš a odstěhuji se? Smůla. Tady tvoje náklaďáky místo zvířat NIKDY STÁT NEBUDOU!!!!!!
14.05.2021
Tak máme za sebou úspěšně letošní kontrolu ze Státní veterinární správy na podnět a na chov zvířat vyžadující zvláštní péči. Vše bylo v pořádku, takže teď už se mohu v klidu věnovat zvířátkům a webu. Promiňte, že jsem tak dlouho neaktualizovala web, ale za jedno jsme měli spoustu práce, a za druhé jsem nechtěla vyzradit své plány na letošní rok. Už je vše kompletní a tak bych vám ráda oznámila, že nám Krajský úpřad v Jihlavě osvědčil veřejnou sbírku, kterou můžeme konat několika způsoby, a to:

prodejem předmětů min. 40% z ceny předmětu
prodejem vstupenek na akce min. 80% z ceny vstupenky
dárcovskými textovými zprávami - DMS
do pokladny právnické osoby
jiný způsob: prostřednictvím portálu darujspravne.cz
jiný způsob: prostřednictvím portálu ctenipomaha.cz 
jiný způsob: prostřednictvím portálu darujme.cz

Zároveň jsem se od 1.3.2021 stala zaměstnancem spolku v kombinované funkci koordinátor, kalkulant a logistik. Dále jsem na web Úřadu práce umístila nabídku zaměstnání pro zemědělského a zahradnického dělníka na HPP (SÚPM vyhrazené - společensky účelné pracovní místo), na jehož plat nám přispěje úřad práce a který nám doufám uleví v naší těžké, 15ti hodinové každodenní práci. Také mám vynikajíécí zprávu, že se nám podařilo podepsat smlouvu s Nadací VIA, která provozuje server darujme.cz a budeme velmi rádi, pokud se nám podaří sehnat buď přes tuto nadaci, nebo rovnou převodem na sbírkový účet jakékoliv finance nejen pro zvířátka, ale i k dalším účelům vyjmenovaným ve veřejné sbírce. Moc děkujeme nadaci, že nám umožnila vystavit projekt <3 Pokud si ho rozkliknete na darujme.cz uvidíte všechny naše aktuální i plánované aktivity, i fotografie z našich činností. Bylo jich opravdu mnoho, protože za loňský rok jsme osázeli 5000m2 lesa, pečovali o přírodu a krajinu, sázeli stromy, keře,a samozřejmě jsme zvelebovali vlastními silami zázemí pro zvířátka a věnovali se jim. Pořídili jsme chovný pár puštíků obecných, a našemu klokanovi Klokčovi partnerku. Ten nelenil a v současné době už vyskočilo z vaku malé klokaňátko. Potřebujeme ale nutně zakoupit mechanizaci a také opravit stodolu, kde je ve střeše díra, pořídit protiprůvanové pásy místo rozpadlých vrat, apod. Od září plánuji také zahájení zájmových kroužků, doufejme, že se nám do té doby podaří sehnat finanční prostředky, abychom měli zázemí, a také už snad konečně přepereme koronavirovou pandemii. Na podzim jsme přišli v nedožitých 21 letech o koníka Sama, což mi udělalo obrovskou ránu v srdci, bohužel nevíme, co se v noci potmě stalo. Sbohem Samíku ty náš koníku s cirkusovými vlohami, Symbolkovi je po tobě také smutno, snad se máš v nebi na pastvinách jako v ráji. Přišli jsme také během 4 měsíců o chovné prasničky Pištu, Fionu a Blackii II., a mám podezření, že na ně přenesli hlodavci, nebo hmyz koronavirus, protože všechny zemřely na zápal plic, který se u nich objevil velmi náhle a byl prudký tak, že byla prasnička do druhého dne mrtvá. Přesto, že byly v zateplených chlívcích. To se mi za celou dobu chovu nestalo. A my jsme byli zdraví. Zamávalo mi to s chovatelskými plány i s nervy, protože jsem je měla všechny opravdu ráda a chybí mi. Naštěstí jsem myslela na zadní vrátka, po Fionce mám v chovu sviňku a kanečka, po Piště kanečka, a po Blacki II. Růženku, sestru Fionky. V současné době je v chovu 13 chovných miniprasátek + dorostenci. Narodilo se také plno jehňátek zakrslých ouessantských oveček, nandu pampovým začalo období toku, konečně jsem připustila teddy králíčky a s překvapením jsme zjistili, že jeden náš mladý odchovaný oslík není kluk, ale holka, tak jsme se smáli, že jsme se na pohlaví dívali jen po narození a tak je z toho Heryčka, ta Heryčka. Takže máme 3 samice a 1 hřebce oslíků. Jinak hodně jsme vloni "zamakali" na prostředí, jak tady v zookoutku, tak všude, kde jsme něco dělali, a tak už máme v pár lidech s dětmi osázených pěkných pár stovek stromů a strašně se těšíme, až je uvidíme růst, protože lesy o které pečujeme jsou naše a tak nám nikdo naši práci nemůže zničit. Jediné co mne trápí a nadzvedává, je neustálý hluk od sousední firmy, ruší a zneklidňuje to zvířata, dikobrazi se kvůli neustálému stresu z hluku této firmy nechtějí rozmnožovat, což mne mrzí. Řešení v nedohlednu, a nic nepomáhá, snad možná nějaká petice, aby byl v této historické části Popovic zase klid a nepřesunovala se sem těžká autodoprava a hlučný provoz, jako je to v průmyslové části Popovic. Ač se majitel vedlejší firmy velmi snaží nás odsud vyhnat a dokonce mi veřejně nadává a ponižuje mne na veřejnosti, my se odsud vyhnat nenecháme, a takové jednání budeme řešit na úřadech, abychom nemuseli zažívat šikanu, jako v minulých letech. Jak jsem psala, odnesla jsem si to 30% invaliditou po napadení před zraky celé vesnice, a ztrátou dcery, která se odstěhovala k otci, o to víc se budu bránit, protože on si o sobě myslí, že je nadčlověk a všichni ho musí poslouchat. A protože si to sem chodí číst, tak mám pro toho člověka upozornění. NIKDY MNE ODTUD NEVYŽENEŠ, I KDYBY SES TŘEBA NA HLAVU STAVĚL A ODRÁŽEL SE UŠIMA. V této části Popovic žádná průmyslová zóna nevznikne a ti co se o to snaží, budou vytlačení do okrajových částí. Dříve, nebo později. A tady zavládne zase klid a mír, a pěkné prostředí v naší oáze.

28.02.2021
Jsem moc ráda, že se letošní Silvestr obešel bez střílení pyrotechniky v našem sousedství a moc děkuji za intervence v předchozích letech od pana starosty Ing. Karla Müllera, díky kterým mohla být naše zvířata v klidu a bezpečí. Zvláště sovy a zvířata vyžadující zvláštní péči jsou velmi citlivými druhy na jakékoliv hlučné, či světelné efekty a může to způsobit v případě použití pyrotechniky v jejich blízkosti i jejich smrt.
Podařilo se nám zakoupit stavební buňku na vybudování klubovny jako zázemí pro chovatelský kroužek. Jen doufám, žese nám ji podaří dopravit do místa určení, zatím sháníme odvoz, ale díky počasí je to v tuto chvíli nemožné.
V lednu jsme také řešili těžký porod jedné naší osličky, která měla tak velké hříbátko, že ho nedokázala porodit a při vyprošťování hříbátka z porodních cest, došlo k natržení dělohy. Vyžadovalo to šití a následnou léčbu, takže děkujeme paní doktorce Kalendové za péči, kterou naší Zuzance věnovala. Vše je již v pořádku a zahojené.

VELKÝ DÍK paní Martenkové z MŠ Čáslavice, která nám dovezla pro zvířátka velké množství vyřazených dek, látek a peřinek z MŠ Čáslavice pro naše zvířátka. Velmi nám to pomohlo, hlavně přes zimu, zvířátka měla komfort. MOC DĚKUJEME