Zpět na savce
Vakoveverky
Dikobraz obecný
Klokan rudokrký Bennettův
Co je nového
Pár slov o nás
Zvířátka k prodeji, nebo k darování
Minikozičky
Miniovečky
Minipony
Koně
Miniprasatka

Papoušci
Sovy
Savci
Naši Teddy králíčci
Pavo cristatus
Naše morčátka
Naši pesani a kámoši našich pesanů
Naši pštrosi Nandu pampoví v bílé formě
Naše kočičky
Fotečky toho, co se jinam nevešlo
Kontakt

Klokan rudokrký Bennettův / Macropus rufogriseus fruticus

Klokan Bennettův (Macropus rufogriseus fruticus) je Tasmánský poddruh klokana rudokrkého. Patří k menším poddruhům klokana. Je to středně velký poměrně podsaditý klokan s hustou srstí, díky které snese i chladnější podnebí. Srst je šedá, na týlu červenohnědá.
Výška klokana rudokrkého je 66 až 93 cm, ocas je dlouhý 62 až 88 cm.
Hmotnost se pohybuje mezi 11 až 27 kg. Samci jsou větší než samice.
Dožívá se 12 až 15 let.

autor fotografie: Jiřina Ciprová

Většina klokanovitých nedovede pohybovat nezávisle svýma nohama, tudíž nemohou normálně chodit, musí poskakovat. Také nemohou chodit pozpátku, což jim přináší velké problémy, je-li před nimi uzavřena úniková cesta. Pro pomalý pohyb používá klokan chůzi „po pěti“: ze sedu se nadzvedne na předních nohách a ocasu, a přesune zadní nohy.

Klokanovití jsou podobně jako většina savců živorodí. Oproti samicím placentálních savců, které mají jednu dělohu a pochvu, mají samice klokanů zdvojený systém se dvěma dělohami, každá s vlastní boční pochvou – vagínou. Mládě při porodu prochází odděleným středním porodním kanálem (centrální vagínou). Tato trubice se u klokanů vytváří před prvním porodem a přetrvává celý život. Samci klokanů mají penis na konci rozeklaný, zřejmě k zavedení semene do obou pochev. Březí samice dokáže oddálit porod až o 8 měsíců. Březost trvá u klokana rudokrkého poměrně dlouho, až 40 dnů. Mláďata se rodí na etapy jako u ostatních klokanů a většiny vačnatců, zatímco jedno je ve vaku, jiné již běhá a další je v embryonální fázi připraveno k pozdějšímu porodu. Novorozené klokáně je však po narození velmi nevyvinuté – je holé, slepé a schází mu zadní končetiny. Přichytí se drápky k matčině srsti a šplhá jen za pomoci svého čichu a hmatu k jejímu vaku (samci vak nemají), kde se přisaje na mléčnou bradavku. Matka mláděti neulizuje cestičku mezi chlupy, jak se dříve předpokládalo, ale jen čistí srst od porodní tekutiny. Ve vaku mláděti ztvrdnou koutky, tudíž přisáté k mléčné žláze dokonale drží viz foto níže. To bylo patrně příčinou, proč si dříve australští usedlíci myslili, že vyrůstají přímo z bradavky.

Autor: Geoff Shaw – Picture uploaded by en:User:Schutz, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=244336

Ve vaku saje mléko do chvíle, než se dovyvine. Samice má ve vaku čtyři ústí mléčných žláz, bradavky, v nichž se může vytvářet mléko s rozdílným složením. Samice klokana rudokrkého nosí mládě ve vaku téměř nejdéle ze všech klokanů, až 40 týdnů.

Autor fotografie Jiřina Ciprová www.dvornizookoutek.cz Zde je mládě fotografováno 6.12.2022, nahoře na úvodní fotografii s matkou uprostřed foto dne 26.5.2023

Mláděti se vytvoří zadní končetiny, začne vidět, uši se mu vzpřímí a naroste mu srst.

Kolem 7. měsíce mládě vystrčí hlavu z vaku, ochutná trávu, ale když je v nebezpečí, hned zaleze zpět do vaku. Do něj leze hlavou napřed, takže ve vaku musí udělat kotoul. Vak je však brzy obsazen dalšími přírůstky, tudíž klokáně strká hlavu do vaku jen tehdy, když se chce napít. V 1. roce se již pase s ostatními, neleze již zpět do vaku, ale zůstává v blízkosti matky do 2. roku.

Často se jedná o rodinné nebo alespoň příbuzenské skupiny, které nemají žádného vůdce a jednotlivá zvířata se pohybují podle své vůle, zcela nezávisle na ostatních.

Zdroj: Wikipedia a ZOO Chleby

Autor fotografie Jiřina Ciprová www.dvornizookoutek.cz
Autor fotografie Jiřina Ciprová www.dvornizookoutek.cz