Zpět na morčátkaBydlení morčátek
jak bydlí morčátka u nás klikni sem

Než si přinesete morčátko domů, musíte mu zařídit nějaký příbytek. Záleží nejen na vašich finančních možnostech, ale také na vaší fantazii. V každém případě je ale nutné, aby mělo morčátko prostor alespoň 60x30cm a alespoň 35cm na výšku, nezapomeňte, že výška klece se sníží o podestýlku, která je cca 3-5cm.

V prodejnách chovatelských potřeb, nebo na internetu se dají koupit různé klece pro morčata, které jsou vzdušné a na výšku se do nich ještě vejde domeček, na kterém morčátka vysedávají jako na pozorovatelně (tuto činnost milují),

nebo plastové boxy , které mají tu výhodu, že z nich podestýlka nelítá ven. Hrabání v podestýlce a lítání po kleci je totiž také jednou z jejich oblíbených činností a zametat 10x denně podestýlku není žádná slast. Nahoře mají boxy ventilační mřížku, která slouží zároveň jako otvor pro krmení i snadnou manipulaci se zvířátkem. Nevýhodou je jejich nižší výška a po umístění domečku již není mezi střechou domečku a vrškem klece dostatečný prostor, aby na něj mohlo morčátko vylézt. Z vlastní zkušenosti vím, že nejhezčí pohled je na morčátko rozvalené na střeše domečku a slastně si libující v proudu tepla sálajícího z žárovky, která je zavěšená nad klecí, což malá výška tohoto boxu nedovoluje. Výhodou je možnost vložení napáječky z vnější strany boxu a tudíž jednoduché doplnění vody. Většina těchto boxů se již s napáječkou prodává.

Vřele také doporučuji plastový box na kolečkách s víkem, který je vyšší než normální plastové boxy a navíc jde stohovat, je ovšem důležité vyvrtat otvory pro větrání. Já mám 10 těchto boxů a víko na box nedávám. Výhodou je, že přes průhledný plast vidíte na morčátka i tehdy pokud je máte někde výš a v normálním plastovém boxu nejsou vidět přes neprůhledný spodní okraj. Také máte přehled v jakém stavu je podestýlka a zda je již čas na její výměnu. Tento box je výrobek firmy Rotho, www.rotho.com tento na obrázku se jmenuje ROLLER 4 a má rozměry 71,5x40x33,5cm, já osobně jsem ho koupila na výstavě za 290,- Kč.

Pokud jste šikovní, nebo máte v rodině někoho šikovného, můžete si vyrobit, nebo nechat vyrobit různé kotce. Zde je na ukázku pár fotek různých morčecích ubytoven, doufám, že se na mně autoři a majitelé fotek a ubikací nebudou zlobit že jejich snímky uveřejňuji, ale je to skvělá inspirace.

Jinak co se týče podestýlky, já používám piliny z pily (ne z truhlářství protože ty práší) a navrch přihazuji vrstvičku hoblin, nebo sena. Piliny z pily stojí kolem 70,- Kč/m3. Ceny se dost liší, někde je to 2x tolik a někde chtějí jen balíček kávy.